Hayata Dair Herşey

Yalova
Parçalı Bulutlu
20 Ocak 2021, 07:11

"IŞİD'in Açılımı 'İsrail Gizli İstihbarat Servisi'

 

Eski Amerikan deniz komandosu Kenneth O'Keefe, Irak ve Suriye savaşına ilişkin çapıcı bir yorum da bulundu. O'Keefe, "IŞİD'in açılımı 'İsrail Gizli İstihbarat Servisi' dedi.

Eski Amerikalı asker Rusya merkezli Russia Today televizyonunun canlı yayınına katıldı. Ortadoğu'da gelişmelerin ele alındığı programda kendisine yöneltilen soruya ''Varsayımlarınızı kabul etmiyorum, Ortadoğu politikasının gerçekte ne olduğunu anlamak istiyorsanız Oded Yinnon'un '1980'lerde İsrail Stratejisini okumanızı savunuyorum'' diyerek konuyu farklı bir yöne taşıdı.

Bölgede yaşanalar için, ''Uzun yıllardır İsrail'in gizli hedefleri vardı. İsrail'in temel hedefleri 'Büyük İsrail Projesi' kapsamında büyümek ve genişlemekti. Bu genişlemeyi meşrulaştıracak bir mazerete ihtiyacı vardı. Bunun için de bölgede mezhepçi nefret ve şiddetin tohumlarını ekmemiz gerekirdi. Bu planın bir numaralı hedefi Irak'tı, bunu başardık. Irak bir başarısızlık değil aslına bakılırsa bir başarıdır. Irak büyük ölçüde batmış bir devlettir. mutlak surette bunalımdadır. mezhepçi nefret tamamen kontrolden çıkmış durumda. İnsanların başının kesildiği bu çılgınlığı görüyoruz ve bunun bir felaket olduğunu düşünüyoruz. Hayır hiç de değil. gerçekte hepsi planın bir parçası. Irak'ı üç ayrı devlete bölmenin bir parçası. Suriye'ye baktığımızda da amacın yine olduğunu görüyoruz. Mezhepçi nefretin tohumlarını ek ve ülkeyi umutsuz bir duruma düşür, bu planda olduğu gibi. Komik gelebilir ama IŞİD'in açılımı İsrail Gizli İsrail İstihabrat Servisi (İsrael Secret İntelligence Service) olabilir.'' ifadeleri kullandı.

O'Keefe, Obama ve Bush başta olmak üzere Amerikalı siyasileri birer yalancı olarak tanımladı, 'Onların söyledikleri şey gerçeğin tam tersi' dedi. IŞİD, El Nusra ve El Kaide gibi örgütlerin İsrail'de tedavi gördüklerini sözlerine ekledi. 

İşte eski Amerikalı asker Keneth O'Keefe'nin canlı yayında Ortadoğu'da gerçek oyunu belgeleyen o konuşma...

Editörün Seçimi

İlgili Haberler

  • Türkiye
  • 13 Mart 2019, 13:14
  • Previous Next

    Köşe Yazıları