Hayata Dair Herşey

Yalova
Parçalı Bulutlu
20 Ocak 2021, 05:44
Gündem

Yalova'da PTT çalışanlarından vergi tepkisi

PTT Yalova Başmüdürlüğü bünyesinde çalışan Birlik Haber-Sen üyeleri, çalışanlardan kesilen vergilere tepki gösterdiler. Birlik Haber-Sen Yalova Temsilcisi Ahmet Esen, "Yüksek vergiler yüzünden çalışanlar mağdur edilmektedir" dedi.

Birlik Haber-Sen Yalova Temsilciliği tarafından PTT Yalova Başmüdürlüğü önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına Birlik Haber-Sen üyelerinin yanı sıra Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Yalova Şube Başkanı Uğur Hakan Tan, Diyanet Sen Yalova Şube Başkanı Şuayip Akgün de katıldı. 81 ilde eş zamanlı yapılan açıklamanın metnini ise Birlik Haber-Sen Yalova Temsilcisi Ahmet Esen okudu.

"Anayasamızın 'Vergi Ödevi' başlıklı 73'üncü maddesinde "Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür" demesine rağmen, ülkede toplanan vergilerin azımsanmayacak ciddi bir kısmı çalışanlardan alınan dolaylı ve doğrudan vergilerden oluşmaktadır. Hatta verginin en kolay tahsil edildiği kesim kamu çalışanları olmaktadır. Sosyal ve hukuk devletinin en önemli özelliklerinden birisi adil, eşit ve düşük gelir grubunu koruması gereken Vergi Kanunu bugünkü haliyle amacından uzaklaşmış ve her geçen gün inandırıcılığını yitirmektedir. Anayasamızda belirtildiği haliyle herkesin mali gücüne göre vergi ödemek ile yükümlü olmasına rağmen daha maaşını almadan elinden alınan yüksek vergiler yüzünden çalışanlar mağdur edilmektedir. 399 sayılı KHK kapsamında ve çeşitli kanunlara göre İdari Hizmet Sözleşmesi ile çalışanlar, TRT'de çalışan kadro karşılığı sözleşmeli personeller, diğer devlet memurlarından farklı olarak gelir vergilerini net ellerine geçen maaş üzerinden değil kaba haliyle ifade etmek gerekirse brüt maaşları üzerinden yani ellerine geçmeyen para üzerinden ödemektedirler, bunun sonucu olarak ocak ayı maaşlarından yüzde 15 gelir vergisi kesilirken, nisan ayında yüzde 20, eylül ayında ise yüzde 27 gelir vergisi kesintisiyle ocak maaşlarından 1000 lira daha düşük maaş alır hale getirilmekte ve yıllık 8-10 bin lira vergi ödemektedirler. Bu durum sayıları kamuda 100 bin kişi civarında olan bu çalışanları derinden üzmektedir. Bir yandan enflasyon diğer yandan alınan vergiler ile alım gücü düşen kamu çalışanları geçinemez hale düşmekte ve zaten yoksulluk sınırında olan maaşları açlık sınırı altında kalmaktadır."

Köşe Yazıları