Hayata Dair Herşey

Yalova
Parçalı Bulutlu
20 Ocak 2021, 05:47
Türkiye

VESAYET BİTECEK, EGEMENLİK GERÇEK SAHİBİ MİLLETİN OLACAK

 

Ak Parti Yalova Merkez İlçe Başkanlığının Düzenlediği Mahalle Üye Buluşma Toplantılarına Bayraktepe Mahallesi Üye Buluşma Toplantısı ile devam etti.

Ak Parti'nin Bayraktepe Mahalle Üye Buluşma Toplantısı Ak Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya ÖZTABAK, Ak Parti Yalova Milletvekili Fikri DEMİREL, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar DEMİREL, İl Gençlik Kolları Başkanı Furkan KARAMERCİMEK, Merkez İlçe Başkanı Umut GÜÇLÜ, Ak Parti İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyeleri, Merkez İlçe, İl Kadın Kolları, Bayraktepe Mahalle yöneticileri ve Bayraktepe Mahallesindeki vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.

Bayraktepe Mahalle Başkanı Gülten SARI ve Bayraktepe Mahalle Gözlemcisi Belediye Meclis Üyesi Ömer ASLAN; Mahalle Teşkilatı olarak yaptıkları çalışmaları mahalleli hemşehrilerine anlattılar.

İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar DEMİREL köylerde tamamlanmış yatırımlar, devam eden ve planlanan yatırım projeleri hakkında vatandaşlara bilgi verdi.

Ak Parti İl Başkanı, Milletvekili ve Merkez İlçe Başkanı ise konuşmalarında  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında geniş bilgiler verdiler ve vatandaşların sorularını yanıtladılar.

Ak Partili Yöneticiler en ćok üzerinde durdukları konu olan Vesayet odaklarının etkisinin ortadan kalkacak olması ve Egemenliğin gerçek sahibi olan asıl olan Millet'e teslim edilecek olması hususunda şu açıklamalarda bulundular;

50 yıllık darbe anayasalarının ortaya çıkardığı vesayat odaklarının başta İdari bürokrasi, yargı bürokrasisi, askeri bürokrasi, güvenlik bürokrasisi, milli eğitim, üniversiteler, kamu kurumları niteliğindeki meslek örgütleri, sendikalar olmak üzere üst akıl diye anılan emperyalist güçlerin Türkiyedeki taşeronu olan basın ve darbelerden, krizlerden büyük kazanç sağlamış büyük güç elde etmiş holding dernekleri' nin olduğu belirtildi.

 Askeri darbelerden sonra cuntacılar, bir daha Türkiye'yi tek başına güçlü bir şekilde kimse yönetmesin düşüncesiyle yürütme yetkisini sivil ve bürokratik vesayetçi kurumlar arasında paylaştırıldığı, Bu konuda 27 Mayıs 1960 askerî darbesinden sonra atılan adımlar 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 cunta yönetimleri tarafından pekiştirildiği, Böylece sonraki dönemlerde güçlü bir hükümetin kurulamaması sağlandığı,  İktidar vesayet odaklarının istemediği siyasi kararlar alınca vesayetçi kurumlarla müdahale edildiği özellikle belirtildi.

Ak Parti Yöneticileri konu ile ilgili yaşanmış siyasi olaylardan da örnekler verdiler;

1960 darbesi sonrası Ali Fuat BAŞGİL tehdit edilerek Cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçirilerek bir general Cumhurbaşkanı seçilmesi aynı şekilde 1971 ve 1980 cunta dönemlerinde de generallerin Cumhurbaşkanı seçilmesi halkın iradesinin yok sayılması vesayetin devleti yönetmesine en çarpıcı örneklerdir.

Oluşturulan vesayetçi kurumlar 28 Şubat Post-modern darbe sürecinde bütün bu sivil ve askerî bürokratik kurumlar işletilerek Sayın Erbakan'ın istifa etmesi sağlanmış, hükümet kurma görevi ise vesayet odakları tarafından en çok oy alan DYP ye değilde en az oy alan parti liderine verilerek milletin iradesi yok sayılmıştır. Refah Partisi ve sonrasında kurulan Fazilet Partisi de kapatılmıştır.

Aynı şekilde Tek başına İktidar olan Ak Parti'ye bu vesayet odakları 2007 de yargı vesayeti ile 367 garabetini çıkarıp Cumhurbaşkanı seçtirmemiş, Askeri vesayet tarafından e-muhtıra verilmiş ve yine yargı vesayeti tarafından Ak Partiye kapatma davası açılmıştır.

Bu örneklerin hepsinin Milletin iradesinin yok sayılması olduğunu belirten Ak Partili Yöneticiler Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde yetkisini ve gücünü sadece Milletten, Milletin İradesinden alan bir Cumhurbaşkanı, hükümet ve bir Meclis olacağını vesayetin biteceğini, egemenliğin gerçek sahibi milletin olacağını vurguladılar.

Köşe Yazıları